ردیف‌های صفحه پیشنهاد ویژه

جایگاه‌های اول تا پانزدهم در صفحه پیشنهادهای ویژه اپلیکیشن و وب‌سایت
 • صفحه پیشنهادات ویژه یا تخفیف‌ها، در صفحه torob.com/special-offers در سایت و در صفحه اول اپلیکیشن نمایش داده می‌شود اما بیشترین بازدید آن از طریق اپلیکیشن صورت می‌گیرد.

  در بالاترین سطح این صفحه چند بنر و ردیف مناسبتی یا محصولات خاص مانند پربازدیدترین محصولات چند هفته اخیر یا محصولات مناسب روز مادر یا قیمت ارز و سکه و خودرو و … به انتخاب ترب نمایش داده می‌شود. سپس بنر مخصوص فروشگاه ها که شرایط آن نیز در بنر صفحه پیشنهاد ویژه توضیح داده شده است و در پایین آنها تخفیف‌های فروشگاه‌ها نمایش داده خواهد شد به این صورت که هر ردیف تخفیف‌های یک فروشگاه را نمایش می‌دهد. در کل شمای کلی این صفحه به شکل زیر است:

  جایگاه بنرها
 • ترتیب قرارگیری فروشگاه‌ها در ردیف‌های بالایی (معمولاً اول تا پانزدهم)، هرماه بر اساس یک مزایده که در کانال تلگرامی ترب با لینک عضویت torob.com/special-offers اطلاع‌رسانی می‌شود مشخص می‌شود به این صورت که هر فروشگاه برای جایگاه‌هایی که می‌خواهد در آنها قرار گیرد پیشنهادهای خود را ارائه می‌دهد و در انتها جایگاه به فروشگاهی تعلق می‌گیرد که بالاترین پیشنهاد قیمتی را ارائه داده باشد.

 • برای نمونه یکی از پیام‌های ثبت‌شده در کانال اطلاع‌رسانی تلگرامی برای این ردیف‌ها به شکل زیر است:

  ردیف های تجاری پیشنهاد ویژه آذر 99
  شرایط جایگاه های موجود به همراه قیمت پایه ردیف های صفحه پیشنهاد ویژه (همان صفحه اول اپلیکیشن و در سایت torob.com/special-offers ) ارائه شده است:

  با توجه به محدودیت این جایگاه ها در ترب و تقاضای بالای آنها، هر جایگاه به فروشگاهی ارائه میشود که بالاترین پیشنهاد را برای آن ارائه نماید.
  هر فروشگاه برای هر جایگاه تنها میتواند یک پیشنهاد ارائه دهد. اما یک فروشگاه میتواند برای همه جایگاه ها پیشنهاد ارائه دهد و محدودیتی وجود ندارد.
  لطفا در صورتی که هر کدام از ردیف ها را میخواهید مبلغ پیشنهادی خود را تا ساعت 12 ظهر 25 آبان بصورت تیکتی با عنوان "پیشنهاد ردیف" ارسال فرمایید (پیشنهاد های بعد از این زمان در نظر گرفته نمی شوند)
  پیشنهادات شما تا زمان انتخاب فروشگاه نهایی کاملا محرمانه تلقی می شود بنابراین از ارائه اطلاعات پیشنهاد های دیگر فروشگاه ها به شما معذور هستیم.
  در نظر داشته باشید در صورتی که پیشنهاد شما برای یک ردیف برنده شود حداکثر تا ساعت 17 روز 27 آبان میبایست حساب خود را به میزان لازم شارژ نمایید در غیر این صورت ردیف به پیشنهاد بعدی تعلق می گیرد.

  شماره ردیفقیمت پایه (تومان)
  1 9,000,000
  2 7,000,000
  3 5,500,000
  4 4,000,000
  5 3,000,000
  6 2,500,000
  7 2,200,000
  8 2,000,000
  9 1,800,000
  10 1,600,000
  11 1,400,000
  12 1,200,000
  13 1,000,000
  14 900,000
  15 800,000
 
 

 

 

قوانین و نرخ تعرفه قیمت ترب

 

این مطلب جهت اطلاع بیشتر از تعرفه و اتصال به سایت ترب ایجاد شده جهت اتصال سایت شما و راهنمایی بیشتر تماس بگیرید 09303010118

 

تعرفه خدمات ترب

برای شروع همکاری با ترب ابتدا لازم است تا حساب خود را به میزان دلخواه (حداقل 100 هزار تومان) شارژ نمائید. پس از آن اطلاعات محصولات فروشگاه شما توسط ربات و بصورت خودکار از روی سایتتان فراخوانی شده و به پنل ترب اضافه می شود. پس از دسته بندی و بررسی، محصولات شما برای کاربران قابل نمایش خواهد بود. در صورتی که کاربر بر روی لینک محصول شما کلیک نماید و از سایت ما به سایت شما هدایت شود، به ازای هر کلیک مبلغی از حساب شما کسر خواهد شد. هزینه هر کلیک در بند های بعدی همین صفحه قابل مشاهده است.

مدل همکاری

مدل همکاری مالی ترب با فروشگاه‌ها مثل شبکه‌های تبلیغاتی به شکل کلیکی هست. در این مدل فروشگاه‌ها ابتدا حساب خود را در ترب شارژ می‌نمایند. سپس لینک‌های شما در ترب نمایش داده خواهد شد و به ازای هر کلیکی که کاربران روی لینک‌های شما انجام دهند از حساب شما مبلغی کسر خواهد شد. زمانی که شارژ شما به اتمام برسد لینک‌های شما نمایش داده نخواهد شد تا مجددا حساب خود را شارژ کنید.

نکته: بعداز غیرفعال شدن فروشگاه، به دلیل اینکه لینکهای فروشگاه در سیستم‌های مختلف متصل به ترب کش شده‌اند (مثل صفحات amp ترب در گوگل) ممکن است همچنان فروشگاه از ترب کلیک دریافت کند و از شارژ فروشگاه کسر خواهد شد. هرچند تعداد این موارد بسیار کم خواهد بود.

هزینه هر کلیک

تعرفه هر سشن (کلیک غیر تکراری)، بر اساس قیمت ثبت شده محصول در ترب محاسبه می‌شود. به این صورت که قیمت هر سشن برای محصولاتی که قیمت کمتری دارند ارزان‌تر خواهد بود و برای محصولاتِ با قیمت بیشتر، بالاتر می‌رود. این هزینه مطابق با جدول زیر دریافت می‌گردد: (تعرفه سال ۱۴۰۱)

بازه قیمتیِ محصولقیمت کلیک (تومان)
ناموجود ۱۰۰
کمتر از ۲۰۰ هزار تومان ۲۰۰
از ۲۰۰ هزار تا ۱ میلیون تومان ۲۵۰
از ۱ میلیون تا ۵ میلیون تومان ۳۰۰
از ۵ میلیون تا ۱۰ میلیون تومان ۳۵۰
بیشتر از ۱۰ میلیون تومان ۴۵۰

نکته: در حالت پیشفرض محصولات ناموجود فروشگاه ها نیز به کاربران نمایش داده می شود. با این حال اگر تمایل ندارید محصولات ناموجود شما نمایش داده شود، میتوانید این موضوع را از طریق پنل پشتیبانی به ما اطلاع دهید تا بصورت خودکار، بعد از ناموجود شدن، نمایش آن متوقف شود و اگر بعدا مجدد موجود شد، باز هم به صورت خودکار نمایش داده شود. همچنین در صورتی که قبلا نمایش محصولات ناموجود خود را غیر فعال کرده اید، با توجه به کاهش قیمت کلیک این محصولات، می توانید با ثبت تیکت درخواست فعال سازی نمایش محصولات ناموجود خود را انجام دهید.

نکته مهم: از آنجایی که هزینه شما در ترب بر اساس قیمت محصولات شما تعیین می گردد، حتما چک کنید که قیمت محصولات شما در ترب به درستی نمایش داده شود. همچنین دقت کنید که قیمت های سایت خود را نیز به درستی وارد کرده باشید.

حذف کلیک تکراری

ترب هزینه کلیک های تکراری در بازه زمانی نیم ساعته را (مشابه با تعریف سشن گوگل آنالیتیکس)، اخذ نمی کند. برای اطلاعات بیشتر اینجا را ببینید .

شارژ تشویقی

فروشگاه ها هنگام شارژ حساب خود میتوانند با انتخاب مبالغ بالاتر از شارژ های تشویقی استفاده نمایند.

جدول شارژ های تشویقی برای سال ۱۴۰۱:

میزان شارژ (تومان)میزان شارژ تشویقی (تومان)
۱۰۰,۰۰۰ ۰
۲۰۰,۰۰۰ ۰
۳۰۰,۰۰۰ ۰
۵۰۰,۰۰۰ ۰
۱,۰۰۰,۰۰۰ ۰
۲,۰۰۰,۰۰۰ ۰
۳,۰۰۰,۰۰۰ ۰
۵,۰۰۰,۰۰۰ ۰
۱۰,۰۰۰,۰۰۰ ۵۰۰,۰۰۰
۳۰,۰۰۰,۰۰۰ ۱,۵۰۰,۰۰۰
۴۵,۰۰۰,۰۰۰ ۲,۲۵۰۰,۰۰۰
مالیات و عوارض

به کلیه مبالغ شارژ پنل در هنگام واریز 9% به عنوان مالیات و عوارض ارزش افزوده اضافه خواهد شد.

انصراف از همکاری و بازگشت وجه

در صورتی که فروشگاهی به هر دلیلی از خدمات ترب راضی نباشد امکان بازگشت مانده شارژ فروشگاه وجود دارد. در این صورت مبالغ شارژ تشویقی که فروشگاه دریافت کرده از شارژ باقی مانده حذف می‌شود و مبلغ باقی مانده به حسابی که فروشگاه اعلام کند بازگشت داده خواهد شد.

سوالات متداول ثبت فروشگاه

1. میخواهم برای شروع تنها تعداد محدودی از محصولاتم را در ترب به نمایش بگذارم آیا این امکانپذیر است؟

بله، ربات ترب تمامی محصولات شما را از سایت فراخوانی کرده و به پنل اضافه می کند. اما شما در پنل قسمت محصولات میتوانید مواردی را که نمیخواهید نمایش داده شوند انتخاب کرده و غیر فعال نمائید.

2. آیا میتوان برای تست و برای شروع مبلغ کمتری از 100 هزار تومان را شارژ نمایم؟

حداقل شارژ حساب در ترب 100 هزار تومان است. اما از این نظر جای نگرانی نیست چون اگر شما قبل از اینکه شارژتان به پایان برسد از ادامه همکاری منصرف شوید مانده شارژتان عودت داده خواهد شد. بنابراین برای تست همان 100 هزار تومان را شارژ کنید و پس از گذشت مدتی و با دریافت تعدادی ورودی، اگر از ادامه همکاری منصرف شدید بوسیله پنل پشتیبانی به ما اطلاع دهید.

3. هنوز همه محصولات خود را در سایت بارگذاری نکرده ام آیا نیاز است تا ابتدا همه محصولات را بارگذاری کنم و بعد برای شروع همکاری اقدام کنم؟

خیر، ربات ترب در ابتدای همکاری محصولات فعلی شما را فراخوانی می کند و پس از آن نیز هر زمان محصولی را به سایت خودتان اضافه کنید چند روز بعد بصورت خودکار آن را به پنل ترب اضافه خواهد کرد.

 •  در دسترس بودن

وب سایت شما در هر زمان از روز باز است و همواره اطلاعات و محصولات یا خدمات شرکت شما را در تمامی ساعات شبانه روز و روزهای تعطیل در اختیار کاربران و مشتریان قرار می دهد و آنها اطلاعات مورد نیاز را در مورد شرکت بدست می آورند.

 •  کاهش هزینه ها

شما علاوه بر تلفن ، فکس و آدرس پستی یک راه ارتباطی دیگر نیز با مشتریان خود دارید. نمایشگاه بین المللی محصولات شما با کمترین هزینه همیشه برپاست ، بدون اینکه قبض آب ، برق ، مالیات و … داشته باشید.

 • جلوگیری از اتلاف زمان

وب سایت شما می تواند به سوالات متداول مشتریانتان پاسخ گوید و آنها را به خوبی راهنمایی کند و در اتلاف زمانی که صرف پاسخگویی به مشتریان میکنید جلوگیری کند.

 • بازاریابی قوی

وب سایت شما بازاریاب ۲۴ ساعته شماست و موتورهای جستجو مانند گوگل ، یاهو،… بدون هزینه برای شما بازاریابی می کنند.

 • کسب درآمد فقط از طریق داشتن وب سایت

در آمد خود را افزایش دهید امروزه شرکتها و افراد بسیاری هستند که فقط از طریق وب سایت فعالیت می کنند و عمده درآمد آنها از طریق وب سایت و مشتریان آنلاین است.

 •  تبلیغات موثر

در هزینه تبلیغات صرفه جویی می شود، هر بار که محصولات شما ارتقا پیدا می کنند ، چقدر هزینه صرف چاپ مجدد بروشورها، راهنمای محصولات و اطلاع رسانی به مشتری های قدیمی خود می کنید! در حالیکه هزینه بروز رسانی وب سایت قابل قیاس با هزینه های چاپ نمی باشد، در عین حال که گستره وسیع تری را نیز هدف قرار می دهد.

یک ‌سوم مردم جهان از اینترنت استفاده می‌کنند تبلیغات در اینترنت و معرفی وب سایت شما نسبت به سایر رسانه ها مانند رادیو، تلویزیون، مجلات و بیلبردها به مراتب ارزانتر می باشد. فراموش نکنید که هرگز قادر به ارائه کالا و خدمات خود به مردم نخواهید بود مگر اینکه حضور خود را پیاپی یادآوری نمایید.

 •  ارائه محصولات

ارائه محصولات ویژه در سایت به آسانی انجام می شود در صورتیکه دستیابی به مشتریان از طریق تلفن، ارسال نامه، یا فاکس ممکن است زمان بر و در عین حال پرهزینه باشد.

 •  ارتباط نامحدود با مردم خارج از مرزهای جغرافیای

امروزه یکی از راههای فعالیت در خارج از مرزهای کشور داشتن یک سایت چند زبانه است که می توان به راحتی تجارت خود را گسترش داد و به بیرون از مرزها برد و تقریبا هیچکس نمی تواند مدعی فعالیت خارج از مرزهای جغرافیایی شود در حالی که وبسایتی ندارد.

 •  ارتباط آسان با مشتری ها

اظهار نظر در محیط شبکه اینترنت برای همه آسان تر از گفتگوی تلفنی یا نوشتن نامه است. بنابراین خیلی بیشتر با مشتریان خود در تماس خواهید بود.

سئو برگرفته از عبارت Search Engine Optimization است که کلمات معادلی چون SEO یا بهینه سازی موتور جستجو دارد که همگی آنها به یک معنی می باشند و می توان آن را بصورت زیر تعریف نمود:

سئو (بهينه‌سازي موتور جستجو) به معناي فريب و يا دستکاري موتور‌هاي جستجو با روش‌هاي غير اخلاقي نيست. آن‌ها براي کمک کردن به بهبود رويت و ارتباط وب سايت‌ها در نتايج جستجوي طبيعي با هدف رسيدن به رتبه‌بندي بالا، ايجاد شده‌اند.

سئو را مي‌توان مجموعه‌اي از روش‌ها براي تغيير استراتژيک وب سايت‌ها دانست. اين فرآيند به بيان مهمترين عوامل مرتبط صفحه و افزايش اهميت آن در صفحه نتايج جستجو، مي‌پردازد.

سئو فرآيند ساده‌اي نيست که به راحتي پياده‌سازي شود زيرا نيازمند دانش زياد، علم پيش زمينه‌اي و صبر است. موتور‌هاي جستجو با تغيير مداوم الگوريتم‌هاي رتبه‌بندي خود غير قابل پيش‌بيني هستند؛ بنابراين وظيفه مهندسين سئو بروز نگه داشتن اطلاعات خود در اين زمينه است.

سئو سایت یا بهینه سازی سایت یکی از فعالیت هایی است که توسط سئوکار انجام می شود.

الگوريتم رتبه‌بندي گوگل داراي بيش از 200 معيار جهت رتبه‌بندي يک سايت است. از اين رو مهندسين سئو مي‌بايست مهم‌ترين اين معيار‌ها را جهت پياده‌سازي موفق سئو بدانند.

اهداف سئو چیست ؟

هدف سئو کمک به وب سايت‌ها در بدست آوردن محل بالا در نتايج جستجوي طبيعي و افزايش ارتباط بين صفحات و کلمات کليدي وارد شده توسط کاربران است. نمايش دادن بيشترين صفحات مرتبط با پرس‌و‌جوي جستجوي وارد شده داراي مزاياي زيادي هم براي کاربر و هم براي موتور جستجو است که در آن کاربر بيشترين نتايج مرتبط جستجو شده را پيدا مي‌کند و موتور جستجو قابل اعتماد مي‌شود چرا که الگوريتم آن بيشترين صفحات مرتبط را نشان مي‌دهد.

بعد از اينکه سئوبراي بهبود رتبه‌بندي سايت‌ها در نتايج جستجوي طبيعي کار خود را شروع کرد، اين فرآيند نيازمند دانش و زمان براي پياده‌سازي روش‌هاي خود شد. زمان، بزرگ‌ترين سرمايه‌گذاري اوليه براي بهينه شدن سايت و يا يک صفحه است.

بسته به اينکه چگونه کلمات کليدي رقابتي در بهينه سازي مورد استفاده قرار مي‌گيرند، سئو هفته‌ها يا ماه‌ها طول مي‌کشد تا به نتيجه برسد. اگر چه ممکن است نتايج بهينه‌سازي جستجو به سرعت ديده نشود ولي در دراز مدت مزاياي سئو باعث افزايش رتبه‌بندي سايت و افزايش بازديدکنندگان است. براي وب سايت‌ها خيلي مهم است که در صفحه اول نتايج جستجو گوگل به خصوص جزو سه تا نتيجه طبيعي اول که 58.4 درصد کليک‌ها را شامل مي‌شود، قرار گيرند.

اين جاي تعجب نيست که وب سايت‌ها با محصولات و خدماتي که بفروش مي‌رسانند بر سر رسيدن به رتبه يک نتايج جستجو رقابت کنند. به عنوان مثال کلمه کليدي رقابتي "بيمه خودکار" 1.5 ميليون جستجوي گوگل را در ماه به خود اختصاص مي‌دهد، اين بدين معني است که 3 جايگاه اول 58.4 درصد بازديدکنندگان و خود جايگاه اول 36.4 درصد بازديدکنندگان را به خود اختصاص مي‌دهد. اين مسئله براي خيلي از سايت‌ها سودمند است که در بالاي نتايج جستجو قرار گيرند به خصوص آنهايي که با افزايش ترافيک سايت به تعداد مشتريانشان اضافه مي‌شود.
يک مطالعه ديگر نشان مي‌دهد جستجو کنندگان خيلي دوست دارند روي پيوندهاي طبيعي نتايج جستجو کليک کنند؛ اين مطالعه مشخص مي‌کند 72.3 درصد کاربران گوگل روي پيوندهاي طبيعي نتايج جستجو کليک مي‌کنند و تنها 27.3 درصد کاربران روي پيوندهاي ليستهاي پرداخت شده کليک مي‌کنند. اين يکي ديگر از دلايلي است که شرکت‌ها تاثير سئو را دانسته و حاضر هستند براي آن زمان و هزينه صرف کنند.

فواید سئو چیست؟

 • در بازدید وب سایت تاثیر بسزایی دارد.
 • باعث ایجاد برند می شود.
 • باعث افزایش ترافیک سایت خواهد شد.
 • باعث شده وب سایت در صفحه نتایج موتور جستجو از رتبه بهتری برخوردار شد.
 • باعث افزایش فروش محصولات خواهد شد.
 • بهترین ابزار برای تبلیغات است.

سئو درون صفحه چیست ؟ (On Page SEO)

سئو درون صفحه به کنترل مستقيم کدها و يا محتويات وب سايت شما اعم از متن، تصوير، پيوند و ... مرتبط مي‌شود؛ به طور کلي هر چيزي که در سايت خود بارگذاري مي‌کنيد مربوط به SEO On Page مي‌شود. اين روش پايه تمام تلاش‌هاي بهينه‌سازي است زيرا جايي است که شما بيشترين کنترل را روي آن داريد. هر گونه تغييري را که شما در محتويات سايت خود ايجاد مي‌نماييد در نتايج جستجو تاثير گذار خواهد بود بنابراين خيلي مهم است که روش SEO On Page بدرستي قبل از روش SEO Off Page انجام شود.

سئو بیرون صفحه چیست ؟ (Off Page SEO)

بر خلاف روش SEO On Page که توسعه وب سايت با کنترل مستقيم بالايي انجام مي‌شد، روش بهينه سازی بیرون صفحه شامل تمام ارتقاهايي است که در خارج از وب سايت شما انجام مي‌شود؛ اين شامل تمام چيزهايي است که مي‌تواند در بدست آوردن رتبه‌بندي بالاي سايت شما کمک کند. SEO Off Page در درجه اول در بدست آوردن پيوند دهندگان (پيوندهايي که از سايت‌هاي ديگر به سايت شما اشاره مي‌کنند) متمرکز مي‌شود سپس با استفاده از روش‌هايي که در خارج از وب سايت انجام مي‌شود به بهينه‌سازي موتور جستجو مي‌پردازد.

SEO Off Page يک فرآيند نامحدود است که توسط مهندسين سئو در جهت بدست آوردن پيوند دهندگان، اداره مي‌شود.

سئو کلاه - سفيد چیست ؟ (White Hat)

در اصطلاحات فني اين حوزه، سئو کلاه – سفيد به مجموعه تکنيک‌ها، روش‌ها و استراتژي‌هاي که از قوانين و راهنمايي‌هاي موتورهاي جستجو تبعيت مي‌کنند، اشاره دارد. که اين به معني فريب يا دستکاري موتور‌هاي جستجو و يا کاربران به هيچ وجه نيست. اين همچنين به سئو اخلاقي نيز ياد مي‌شود زيرا دليل آن اين است که يا اجراي بلند مدت داشته و يا از دستورالعمل‌ها و سياست‌هاي صحيح جهت بدست آوردن رتبه‌هاي بالا در نتايج موتور‌هاي جستجو استفاده مي‌کند.

سئو کلاه - سیاه چیست ؟ (Black Hat)

به عبارتي ديگر اصطلاح سئو کلاه – سياه اشاره به مجموعه‌اي از دستورات دارد که به منظور فريب، بازي و دستکاري الگوريتم‌هاي موتورهاي جستجو با هدف بدست آوردن رتبه‌بندي بالا، بکار مي‌رود. اين مهم است که بدانيد اين‌ روش‌ها غير اخلاقي بوده و توسط هيچ موتور جستجويي تاييد نمي‌شود و بکارگيري اين روش‌ها خطر خارج شدن از فهرست پايگاه داده را براي هميشه در بر دارد.

انجام تاکتيک‌هاي سئو کلاه – سياه ممکن است که باعث افزايش رشد ناگهاني در نتايج جستجو شود ولي مي‌تواند منجر به پرداخت جريمه و يا حذف کامل از فهرست پايگاه داده موتور جستجو شود.

دامنه ( Domain ) همان آدرسی هست که شما با وارد کردن آن در مرورگرتان وارد یک سایت می شوید مثلا: www.google.com اجازه دهید دامنه را به زبان ساده تر توضیح دهیم تصور کنید شما قصد دارید یک کسب و کار راه اندازی کنید، برای اینکه کسب و کار شما درآمد مناسبی داشته باشد باید آن را در یک منطقه مناسب و یک آدرس سر راست که مشتری شما آن را به خاطر بسپارد راه اندازی کنید.

یک آدرس که ویژگی اصلی آن این باشد که کاربر شما بدون دردسر بتواند آن را بیابد، و ترجیح دهد به جای اینکه به محل کسب و کار رقیب شما برود، پیش شما بیاید چون شما یک آدرس راحت دارید که مشتری شما آن را به خاطر سپرده و احتیاجی نیست خودش را به دردسر بیندازد و همان طور که میدانید این آدرس تنها منحصر به فرد برای کسب و کار شما می باشد مثلا: بازار، خیابان ۱، پلاک ۱ این آدرس فقط و فقط برای شما می باشد.

پسوند دامنه

پسوند های بسیار زیادی وجود دارند که هر کدام از آن ویژگی های خاص خود را دارند پسوند ها مثل .ir، .comو…

انواع پسوند دامنه

پسوند ها به دسته بندی های مختلفی تقسیم میشوند، اما همه آن ها ملزم به دریافت مجوز از شرکت ICANN می باشند، به پسوند هایی که مجوز رسمی دارند TLD یا (Top Level Domain) می گویند ، که در ادامه این مقاله قصد داریم عنوان آن ها را برای شما همراهان وبلاگ پارس پک توضیح دهیم با ما همراه باشید

پسوند های عمومی

پسوند های شامل com. به معنی commercials که مناسب فعالیت تجاری می باشد، دامنه net. که به معنی network مناسب برای شبکه و در نهایت org. به معنی organization که مخصوص ارگان هاست اما نکته حائز اهمیت این است که محدودیت برای ثبت این دامین وجود ندارد و هر کسی میتواند این دامین ها را رجیستر کند

پسوند های اختصاصی

این دامنه همان طور که از نامشان مشخص است به طوری کاملا اختصاصی برای سازمان ها یا حتی افراد با فعالیت های مشخص در قوانین و چارچوب مشخص می باشد، از این نوع دامین میتوان به biz. اشاره کرد که مخفف Business برای کسب و کارهای تجارت الکترونیک با فعالیت خاص می باشد، مثال بعدی میتواند دامین محبوب pro. به معنی Professional که حتما نیاز به دریافت مجوز میباشد و برای افرادی در هر زمینه فعالیت به صورت حرفه ای میباشد

پسوند های دامنه ملی

شاید شما هم پسوند های کشوری را به صورت دو حرفی بشناسید دامنه هایی ماندد ir. که متعلق به وسط خودمان ایران بوده و دامنه هایی مانند tr. که مربوط به کشور ترکیه بوده است، اما شاید سوال برای شما پیش بیاید که برخی از دامنه ها هم هستند که دو حرفی هستند و مربوط به کسب و کار ها می باشد مانند tv. که مربوط به تلوزیون می باشد یا co. که مربوط به کمپانی ها می باشد! پس تکلیف این ها چیست ؟

نکته اینجاست که اشتباه فکر میکنید در واقع دامنه tv. مربوط به کشور (تووالو) "Tuvalu" می باشد و دومین co. مطعلق به کشور كلمبيا میباشد که به علت شبیه بودن پسوند این دامنه به کسب و کار ها باعث شده است، این کشور از این فرصت استفاده کنند و از این طریق اقدام به فروش دامنه ملی خود کنند، البته گفتنی است که این قبیل دامنه تنها به این کشور های خلاصه نمی شود و میتوان it ، cc و.... اشاره کرد.

انواع دامنه های ملی ایران

 • co.ir: برای شرکت هایی که دارای مدارک احراز هویت و ثبت شرکت رسمی که در قالب سهامی خاص، عام، مسئولیت محدود و تضامنی می باشد
 • ایران: این نوع پسوند برای دامنه های کاملا فارسی مانند پارس پک.ایران میباشد، البته با هر مرورگری قابلیت دسترسی ندارد
 • ac.ir: این دامنه برای موسسات عالی آموزشی مانند دانشگاه ها که مجوز رسمی و مدارک احراز هویت می باشند اماده شده است
 • id.ir: این یک نوع دومین پرسنلی می باشد که فقط و فقط برای افرادی که ملیت ایرانی دارند میباشد و پیش شرط ثبت آن ارائه کد پستی 10 رقمی و کارت ملی میباشد
 • org.ir: این پسوند برای شرکت و موسسات خصوصی که دارای مدارک احراز هویت میباشند فراهم شده است
 • sch.ir: پسوند اختصاصی برای مدارسی که دارای مجوز رسمی از اداره آموزش پرورش می باشند
 • gov.ir: این پسوند فقط و فقط مراکز و سازمان های دولتی می باشد که مدارک احراض آن میتواند به نام عضویت هیئت رئیسه یا نماینده شرکت باشد
 • net.ir:فقط برای شرکت های ارائه دهنده اینترنت رسمی در ایران